Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje?
Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje?
Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Kiedy wieszać nowe i czyścić stare budki lęgowe dla ptaków? Czy można to robić jesienią? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?
Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu?
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można kupić najtaniej?
Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź?
Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła.
Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?
Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?
Polacy inwestują swoje środki w mieszkania, uciekając przed inflacją. Założenie jest takie, że kupujący nie stracą i że ceny mieszkań rosną - powiedział w trakcie obrad Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak, broniąc w ten sposób kredytu "na start". Wypowiedź polityka wywołała w sieci prawdziwą burzę.
Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega, że przedwczesne wypompowywanie wody z zalanego budynku może być poważnym zagrożeniem dla tego obiektu. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przygotował zalecenia (wytyczne) odnośnie zasad powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi.
Jakie są ceny mieszkań 2024 w 6 największych miastach Polski? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?
Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego?
W trwającym roku na rynku domów największym zainteresowaniem wciąż cieszą się zdecydowanie małe metraże. Wśród poszukujących największą grupę stanowią osoby deklarujące, że biorą pod uwagę nawet dom o powierzchni od 80 mkw. – tak wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl.
Kiedy można wyciąć drzewo na swojej działce bez zezwolenia? Trzeba trochę poczekać. Oto terminy dozwolonej wycinki drzew w 2024 roku. Zakaz wycinania drzew wiąże się z okresem lęgowym u ptaków. Od kiedy do kiedy trwa ten czas?
Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne.
Lewica zaproponowała podatek od pustostanów, "aby pozyskać środki m.in. na budownictwo". - Pomysł pojawił się w sytuacji, kiedy państwo zupełnie sobie nie radzi z szacowaniem liczby pustych lokali i domów - ocenia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Najważniejsze banki centralne świata — Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna USA — zaczęły cykl obniżki stóp procentowych. Tą drogą podążają też banki naszego regionu, a co z Polską? Analitycy przypuszczają, że czeka nas trochę inny scenariusz
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl
Wielu klientów przestało czekać na program dopłat „Na start”. Niektórzy poszli na zakupy, decydują się na zwykły kredyt.
W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?
Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat.
Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.
Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.
Wizja życia w słonecznej części Europy przyciąga kupców mieszkań z krajów chłodniejszych. Ten trend widać w statystykach. Od kwietnia do czerwca 2024 r. Polacy kupili aż ponad 1 tys. nieruchomości w Hiszpanii, czyli dokładnie o 205 więcej niż w poprzednim kwartale tego roku oraz o 115 więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.
W tym roku na rynku domów największym zainteresowaniem wciąż cieszą się zdecydowanie małe metraże. Wśród poszukujących największą grupę stanowią osoby deklarujące, że biorą pod uwagę nawet dom o powierzchni od 80 metrów kwadratowych, wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl.
Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.
Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.
Ruch na rynkach mieszkań w centrum miasta i domów pod miastem odbywa się więc w obie strony. Ale, jako to zazwyczaj bywa, okazje miewają drugie dno i w rzeczywistości potrafią okazać się pułapką. Czego więc się strzec, by z sytuacji mało wygodnej nie popaść w całkiem dramatyczną?
Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.
Miejsca w akademiku wciąż dostępne są nielicznym – nawet tylko co dziesiątemu studentowi. Wynajęcie mieszkania, a nawet pokoju zaś kosztuje fortunę.
Deweloperzy coraz częściej stawiają szeregi identycznych domów pod miastami. Bywa, że dzięki luce w prawie, w "domu jednorodzinnym" znajduje się więcej niż jedno mieszkanie. Jak przyznają eksperci, z tego powodu gminom w Polsce przybywa problemów. Mieszkańcy protestują, a eksperci mówią o "osiedlach koszarowców".
"Niedobrze się tu mieszka" - to napis widniejący na banerze wywieszonym z mieszkania na jednym nowo powstałych osiedli w Warszawie. Podobnych haseł jest więcej. Mieszkańcy są niezadowoleni ze stanu lokali. Mają pretensje do dewelopera oraz urzędników.
W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie.
Ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania w mieście akademickim?
- Dla studiującej młodzieży uczelniane akademiki są na ogół opcją dużo tańszą niż samodzielny najem mieszkania. Na kawalerkę mogą natomiast pozwolić sobie nieliczni. Studenci i studentki często łączą się więc w grupy, żeby podzielić między siebie koszty najmu większego mieszkania. A jest to bardzo duży wydatek – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Zamierzasz założyć trawnik? Bierz się do pracy - wrzesień to dobry moment. W tym artykule opowiadamy, kiedy siać trawę, aby szybko, gęsto i zdrowo rosła? Przygotowaliśmy również poradnik, jak zakładać/siać trawnik krok po kroku?
Kiedy siać trawnik?
Jesteśmy coraz bliżej przynajmniej zamrożenia konfliktu za naszą wschodnią granicą. A pierwsze kroki w tym celu zapewne nastąpią po wyborze nowego prezydenta USA. To może być dużym impulsem dla polskiego rynku – przekonuje Marcin Wójcik, zarządzający 89th Avenue Fund No 1 FIZ
W sierpniu sprzedaż w siedmiu głównych aglomeracjach spadła wyraźnie poniżej 3 tys. Deweloperzy wyhamowują z podażą. Ceny stabilne
Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi trawnika wiosną są:
Marże deweloperów od zawsze budziły emocje. Obecnie są jednak najwyższe od dekady. Zdaniem ekspertów to przede wszystkim skutek "Bezpiecznego kredytu 2 proc."., który według nich spowodował rozregulowanie rynku.
Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.
Co będzie dalej? Z rynku pierwotnego docierają sprzeczne informacje. Tu i ówdzie ceny metra kwadratowego wyhamowały, deweloperzy rozpoczęli więcej nowych inwestycji niż można by się spodziewać. Rynek kredytowy w ryzach trzymają też wysokie stopy procentowe NBP.
Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że wakacje kredytowe mogą nie zostać przedłużone na 2025. Z taką propozycją mieli według rozgłośni wyjść najważniejsi gospodarczy ministrowie w rządzie Donalda Tuska, którzy przedstawili swój pomysł premierowi.
Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?
W 2025 r. w budżecie na budownictwo zostało przeznaczone 4,28 mld zł i środki na kredyt 0 proc. mogą się w tych kwotach zmieścić – powiedział w środę minister finansów Andrzej Domański. Wsparcie budownictwa własnościowego jest integralnym elementem programu mieszkaniowego - poinformowało MRiT.
Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaoszczędzić?
Po tym, jak skończył się „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, a uruchomienie programu kredyt „Na start” wciąż się oddala, sprzedaż nowych kredytów hipotecznych tąpnęła o niemal 30 proc. Mimo to prognozy na drugą połowę roku zdają się być całkiem niezłe.
Bardzo nie lubię, gdy klienci biją się o oferty mieszkań, a ceny sprzedaży przewyższają ceny ofertowe. Zawsze i nieuchronnie zwiastuje to rychłe załamanie rynku – mówi Joanna Lebiedź z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku ponad 220 tys. nowych lokali, a nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu pod względem wskaźnika intensywności budownictwa mieszkaniowego - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Deloitte.
Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców?
Rynek najmu podgrzewają studenci i młodzi profesjonaliści. Do oferty trafiają np. lokale, których nie udało się sprzedać.
Wydawać by się mogło, że Polek i Polaków chcących mieć własne mieszkanie lub dom jest zdecydowanie więcej niż tych, którzy preferują najem. Jednak czy tak jest naprawdę?
W ofercie deweloperów są mieszkania wycenione na ok. 43 tys. zł za metr. Są też lokale sześciokrotnie tańsze.
O rynku mieszkaniowym w kontekście podsumowań i prognoz mówią Piotr Adamek, prezes rady nadzorczej PROFIT Development i Dorota Jarodzka-Śródka, prezeska i główna projektantka SRDK Studio Projekt.
Samo uproszczenie procedur może przynieść szybki i zdecydowany wzrost inwestycji mieszkaniowych – przekonuje Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.
Do parków handlowych wchodzą nie tylko dyskonty, ale też marki dotąd nieobecne w mniejszych miastach – wynika z raportu JLL i Trei Real Estate Poland.
Ceny nowych mieszkań w pięciu największych miastach wciąż rosną, ale nie tak dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach – wynika z analiz REDNET Property Group.
Stare domy w topowych lokalizacjach są przedmiotem zainteresowania deweloperów, jeśli mogą tam postawić blok wielorodzinny.
Stare domy w małych gminach można kupić za bezcen. W topowych dzielnicach dużych miast są wybierane dla adresu.
Zbiorcze dane mówią o stabilizowaniu się popytu i podaży, ale na poziomie poszczególnych miast nie jest tak różowo – wynika z danych Otodom Analitycs.
Końcówka roku jest tradycyjnie okresem podwyżkowym w podatku od nieruchomości. Portal GetHome.pl sprawdził, jaką stawkę tego podatku zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy największych miast. W dwóch zrezygnowano z podwyżki!
Właściciele działek rolnych nie mogą ich przekształcić na cele mieszkaniowe.
To wskutek zmiany ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, której znowelizowane przepisy weszły w życie 24 września wraz z reformą planowania przestrzennego.
Z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprost wynika kompetencja rady gminy jedynie do ewentualnego uchwalenia zwolnienia przedmiotowego.
Jeszcze w tym roku ma być gotowy ostateczny projekt unijnej dyrektywy budynkowej, zgodnie z którą na terenie UE zostanie wprowadzony zakaz montowania w domach nowych pieców na paliwa kopalne, w tym na gaz ziemny.
Inflacja w Polsce może znaleźć się w okolicach celu już za trzy miesiące, tyle że zapewne tylko na chwilę, natomiast Rada Polityki Pieniężnej nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych – mówią nowe prognozy ekonomistów na przyszły rok. Nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dodatkowo komplikuje sytuację wokół unijnych funduszy odbudowy, dług publiczny rośnie, ale powoli, a przy liczeniu naszego deficytu będziemy mogli pomijać tylko część wydatków wojskowych, a nie całe. Oto pięć najciekawszych wydarzeń w gospodarce teraz.
Niektórzy płatnicy podatku pod koniec tego roku mogą rozważać, czy w roku 2024 dojdzie do zmian w progach podatkowych. Jest jednak mało prawdopodobne, że kwotowe granice, których przekroczenie skutkuje obowiązkiem uiszczenia wyższej stawki podatku, ulegną zmianie i prawdopodobnie zostaną utrzymane na aktualnym poziomie.
Za ilość gazu ziemnego, odpowiadającą megawatogodzinie ich wartości energetycznej w Europie trzeba w poniedziałek płacić 36 euro. Jeśli ta cena utrzyma się do końca dnia, to nie tylko będzie najniższa w roku, ale nawet najniższa od 2021 r.
Francuski sąd nakazał demontaż turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko.
Po wybuchu wojny w Ukrainie pojawiła się narracja związana z bezpieczeństwem żywnościowym i koniecznością uratowaniem od klęski głodu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nasz sąsiad uznawany jest za tzw. Spichlerz Świata. Ukraina właśnie tam eksportowała swoje płody rolne. Wojna to pokrzyżowała, ale z biegiem czasu okazało się, że transport jest jednak możliwy, a Polacy zaczęli zadawać pytanie, komu tak naprawdę pomagamy?
Takie zawołanie przyświeca kilku społecznościom – grupom internetowym na Facebooku, które nie zgadzają się na to, żeby podstawą wyliczeń opłat za zużyte w mieszkaniach ciepło były wskazania tak zwanych podzielników kosztów ciepła, czyli urządzeń montowanych na grzejnikach.
W ramach programu "Pierwsze mieszkanie" podpisano 48 185 umów według stanu na 7 grudnia - poinformowała na platformie X (dawniej Twitter) wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka.
Wachnicka poinformowała, że w ciągu tygodnia liczba umów wzrosła o 3 755.
Liczba wniosków wyniosła 74 744 i wzrosła w ciągu tygodnia o 2 267.
Od dwóch tygodni kurs euro nie ustanawia już nowych minimów. Analitycy powoli dochodzą do przekonania, że w krótkim i średnim terminie złoty osiągnął maksimum swojej siły.
Do 31 sierpnia 2024 r. użytkownicy wieczyści nieruchomości mogą składać wnioski do Skarbu Państwa albo odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, będących właścicielem takiej nieruchomości, o nabycie prawa własności nieruchomości.