Choć zasoby komunalne w Polsce są wyjątkowo skromne, samorządy i tak nie radzą sobie z dysponowaniem istniejącymi lokalami. Jak wygląda sytuacja tuż przed rozpoczęciem realizacji programu Mieszkanie Plus?
Mieszkania komunalne stanowią dziś ok. 8% krajowych zasobów mieszkaniowych. W rękach samorządów jest ponad milion lokali, rozsianych w różnych miejscach - od pamiętających wojnę czynszowych kamienic aż po nowe bloki. Choć często nie są w najlepszym stanie i od lat czekają na remont, mieszkania komunalne wciąż przyciągają wielu chętnych. Główną przynętą są niskie czynsze, za którymi w urzędach ustawiają się setki potencjalnych najemców komunalnych. To sytuacja, z którą samorządy najwyraźniej nie potrafią sobie poradzić.
Niestety, urzędom wciąż brakuje rzetelnej ewidencji mieszkań, która pozwalałaby na sprawniejsze zarządzanie. Problemy sięgają jednak znacznie głębiej, co w 2013 zauważyła Najwyższa Izba Kontroli. Sporządzony przez NIK raport jest dla samorządów bezlitosny. W jego treści możemy przeczytać m.in. o korupcji, nieracjonalnym dysponowaniu mieszkaniami komunalnymi i komplikacjach przy weryfikacji chętnych.
W porównaniu do krajów Europy Zachodniej, zasoby komunalne w Polsce są wyjątkowo skromne. Sytuację ma zmienić m.in. rządowy program Mieszkanie Plus, ale w szerszej perspektywie to jedynie wierzchołek góry lodowej. Trzeba jeszcze uporać się z problemami związanymi z ustalaniem wysokości czynszów i ich ściągalnością, nie wspominając już o marnym stanie technicznym istniejących lokali.
Autor: Piotr Majewski
Przeczytaj więcej o mieszkaniach komunalnych